

ur. 1959 , kraj: Polska
Janusz Rafał Głowacki - studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1985 r. zrealizował dyplom w pracowni prof. Andrzeja Pietscha. Od 1999 r. pracuje w Zakładzie Malarstwa i Rysunku Instytutu Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Akademia im. Jana Długosza) w Częstochowie. Od 2004 jest adiunktem na Wydziale Malarstwa. Bierze czynny udział w życiu artystycznym w kraju i za granicą, przygotowując wystawy indywidualne i uczestnicząc w ekspozycjach zbiorowych.
W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega od 6 czerwca do 11 lipca br. można było oglądać prace malarskie Janusza Rafała Głowackiego pt. “Kody przestrzeni“.
JANUSZ RAFAŁ GŁOWACKI
Urodzony w 1959 roku w Częstochowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1985 roku w pracowni Andrzeja Pietscha. W 1999 roku został asystentem, a w 2004 roku adiunktem w Zakładzie Malarstwa i Rysunku Instytutu Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.
Obecnie, w uczelni tej, która zmieniła nazwę na Akademia im. Jana Długosza, jako profesor kieruje katedrą malarstwa. Brał udział w wystawach indywidualnych oraz uczestniczy w ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Stała ekspozycja jego obrazów znajduje się w Galerii Kersten w Krakowie.
Sam tak mówił o swoim malarstwie: „Wybrałem malarstwo i stało się ono moim sposobem i receptą na życie. Oddaję się jemu całym sobą, ale też całym sobą czerpię zeń i radość i ból tworzenia. Niepokój twórczy stał się moją drugą naturą, albo pierwszą, która mnie wciąż napędza i gna i gna, pewnie aż po kres. Opisuję świat farbami, opowiadam to, co chcę powiedzieć, kodując często swoje opowieści, oczekując wszak od widza, że odszyfruje mój zapis – każdy na swój sposób… Jest też malarstwo – choć to zabrzmi jak truizm, nieustanną lekcją pokory, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu, który zamierzyliśmy”.
I MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA- WYSTAWA: SZTUKA W KULTURZE – KULTURA W SZTUCE, naukowe aspekty procesu twórczego. Częstochowa 22.06.2018 r. – 10.07.2018 r. I INTERNATIONAL CONFERENCE- EXHIBITION: ART IN CULTURE - CULTURE IN ART
Galeria Sztuki Kolory w Częstochowie - otwarcie wystawy "ODCIENIE CZERNI" w ramach wydarzeń
podczas 4 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki i Muzyki - INCIDENT IV - ACCIDENT
Zapraszamy do zapoznania z materiałem.
Te rzeźby – w zdecydowanej większości - nie są polichromowane, stąd pasuje do nich zaskakująco stwierdzenie z cytowanego manifestu: „Twierdzimy, że ton ciała przedmiotu, tzn. jego światłochłonne środowisko materialne, jest jego jedyną rzeczywistością malarską”.
Dominik Cierpiał urodzony w Częstochowie w 1988 roku.
W 2015 roku uzyskał tytuł magistra kończąc kierunek Grafika na Wydziale Sztuki w Akademii im Jana Długosza w Częstochowie. Wielbiciel farby i tuszu. Sukcesywnie tworzący własny świat pełen zawiłości i osobistych interpretacji otaczającej nas rzeczywistości. Świat złożony z dzieł płaskich, mieszczące się w ramach jak i dzieła przestrzenne przełamujące granice pomiędzy grafiką warsztatową, instalacją i rzeźbą.
Pisząc o wybitnym malarskim ouvré Janusza Rafała Głowackiego należy zmierzyć się z historią przebiegu procesu modernizacji tej dyscypliny sztuki.